Podpora organismu v podzimním období

Rady a tipy na podporu organismu v podzimním období

Podzim je pro řadu z nás zatěžkávajícím obdobím. Jsme zpět v pracovním a studijním režimu, dny se zkracují a ochlazují a naše fyzická schránka spolu s psychikou samozřejmě dostávají zabrat. Nebojte se proto sáhnout po vhodném doplňku stravy, který vám toto období pomůže přečkat ve zdraví. Řada z nich jen využívá sílu přírody, takže mezi nimi najdete 100% přírodní produkty jako je například zázvor, manukový med či česnek. Pojďme se na některé z nich podívat! 

Manukový med
Klasický med, tak, jak ho známe, vzniká z nektaru široké škály rostlin. Maukový med se vyznačuje tím, že včely opylovávají pouze jeden druh rostliny, tzv. Manuku, Balmín metlatý. Med z květů Manuky má výjimečný výživový a antibakteriální profil – obsahuje celé spektrum enzymů, aminokyselin, antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších látek s velmi zajímavými vlastnostmi. Manukový med je také známý jako chuťově výraznější, bohatší a plnější než jiné medy. Je to dáno právě velmi vysokou koncentrací účinných látek. Manukový med má silné antimikrobiální účinky a lze ho konzumovat i jako prevenci před nejrůznějšími bakteriálními onemocněními. Dále pomáhá při hojení ran, poskytuje péči pleti postižené ekzémem nebo dermatitidou; uklidňuje kašel i bolest v krku a podporuje zdraví trávicího systému. Podle některých studií může pomoci předcházet zánětu dásní a dalším periodontálním onemocněním tím, že snižuje tvorbu zubního plaku.

Na našem e-shopu naleznete manukové medy značky STEENS různé stupnice UMFTM.

TIP na čtení: Speciální med z Manuky – léčivý zázrak s antibakteriálními účinky

Zázvor
Při prvních známkách nachlazení si většina lidí začne ihned vařit nejrůznější čaje včetně toho zázvorového. Podzim je tedy doslova jeho sezónou. Zázvor má antibakteriální, protizánětlivé a antiseptické účinky a nejen proto je tak vyhledávaný. Pomáhá chránit před nachlazením a virózami, a když už vás nějaká potká, dokáže urychlit léčení. Aby ale měl zázvor nejlepší efekt na zdraví, musí se správně užívat. Důležitá je nejen forma podávání, ale také množství – a ne každému dělá dobře na žaludek. Věděli jste ale, že můžete zázvor konzumovat i jako doplněk stravy? Vyzkoušet můžete Organic Ginger 400 mg od značky Viridian. Pozor by si ale měli dát osoby, které užívají nějaké léky, zejména na cholesterol, srdeční arytmie nebo ředění krve.  

TIP na čtení: Zázvor zatočí s nachlazením i nevolnostmi. Umíte ho ale správně užívat?

Bylinné extrakty na podporu imunity
V otázkách podpory imunity ze strany bylin je velmi oblíbená Echinacea neboli třapatka nachová. I když stále nebyly jednoznačně prokázány její pozitivní účinky, je užívána již od 18. století. Echinaceu je nejvýhodnější konzumovat ve formě tinktury. U nás naleznete Echinacea Tincture 50ml Organic od značky Viridian, která obsahuje tuto bylinku v BIO kvalitě. Nikdy ji ale neužívejte dlouhodobě, vždy například 2 týdny a poté si dejte pauzu.

TIP na čtení: Přírodní léčiva: Na jaké bylinky vsadit a na co si dát hlavně pozor?

Betaglukany
Betaglukany jsou polysacharidy, které se zcela přirozeně nachází v obilovinách, kvasinkách, mořských řasách nebo houbách. Působí jako tzv. imunomodulátory, tzn. že dokáží podněcovat imunitní buňky k vyšší aktivitě. Aby se dosáhlo kýžených účinků, je potřeba ale přijmout určité množství betaglukanů a to mnohdy stravou nedocílíme. Doplňky stravy na bázi výtažků, se standardizovaným množstvím betaglukanů, jsou proto optimálním řešením. Vybírat můžete například Beta Glucan 60 kapslí od značky GreenFood Nutrition, které pochází z hlívy ústřičné a nebo Beta Glucan Bio 200g, které pochází z ovsa.

TIP na čtení: Vitamín C je nuda! Dejme na podzim šanci černému česneku, adaptogenům nebo zázvoru, říká Michaela Bebová