Praktické rady

Zdravá pokožka

Dobrý den. V srpnu se chystám na vytouženou dovolenou k moři po dvou letech. Bojím se, abych nedostala sluneční vyrážku nebo se nespálila. V loňském roce jsem díky koronaviru u moře nebyla a jsem relativně světlý typ. Můžete mi poradit, jaké doplňky stravy bych měla užívat? 

Léto je v plném proudu, možná i vy před sebou máte svou vytouženou dovolenou u moře a přemýšlíte, jak nejlépe připravit svou pokožku na nápor silného sluníčka. Pro pokožku je primárně důležitá podpora zevnitř – tedy aby měla vše, co potřebuje ke své funkci po ruce. Zdravá pokožka je zrcadlem vyvážené a zdravé stravy. Intenzivnější podporu získáme užíváním doplňků stravy, které jsou koncentrovanějším zdrojem živin, které pleť potřebuje, ale nemusí být nutně esenciálním.

Základem pro zdravou pokožku je dostatečný příjem vitamínů, antioxidantů a konkrétních živin, které s jejím zdravím úzce souvisí a podporují ji v její funkci. Všechny látky také můžete suplementovat v podobě doplňků stravy.

  • Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou doslova všelékem. Tyto esenciální mastné kyseliny souvisí se správnou funkčností celého těla, včetně imunity a zdravé, pružné a dostatečně „mastné“ pokožky. Nedostatek omega-3 mastných kyselin se může projevit jako suchost pokožky, která má tendenci šupinatět.

TIP: Zařaďte do svého jídelníčku přes léto dostatek tučných mořských ryb případně užívejte omega-3 mastné kyseliny ve formě doplňku stravy:
https://www.obchodzdrave.cz/omega-3-vegan-dha-epa-60-kapsli/

  • Vitamín E

Vitamín E je jedním z nejdůležitějších antioxidantů. Pomáhá chránit organismus proti působení volných radikálů a proti stárnutí.
https://www.obchodzdrave.cz/greenfood-nutrition-vitamin-e/  

  • Betakaroten

Betakaroten je přírodní pigment, který pro naše tělo slouží jako prekurzor vitamínu A. Působí jako velmi významný antioxidant a spolu s vitamínem E tedy pomáhá pokožce se bránit proti nebezpečným slunečním paprskům, které jsou pro pokožku na jedné straně potřebné (výroba vitamínu D), ale na druhé straně vlastně potencionálně karcinogenní. Užívání přírodního betakarotenu společně s dalšími protektivními látkami a zdravou, vyváženou stravou může pomoci pokožce se výrazně lépe vypořádat se slunečním zářením.
https://www.obchodzdrave.cz/greenfood-nutrition-beta-caroten/
https://www.obchodzdrave.cz/beta-carotene-complex-90-kapsli/

  • Vitamín C

Vitamín C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Je také důležitý pro tvorbu kolagenu a pro normální funkci kůže. Je tedy nezbytný po celý rok. Přes léto máme v jídelníčku větší množství čerstvého ovoce a zeleniny, které by měly být základním zdrojem tohoto vitamínu. Pokud chcete jeho příjem podpořit, volte vtamín C v liposomální formě, která zajišťuje nejvyšší biodostupnost vitamínu C v lidském organismu – blíží se 100 %.
https://www.obchodzdrave.cz/liposomalni-vitamin-c-2/
https://www.obchodzdrave.cz/liposomal-vitamin-c-1000mg-100ml/

 

Zdraví pokožky můžete podpořit naším speciálně sestaveným balíčkem doplňků stravy Zdravé opálení BASIC nebo Zdravé opálení

! Upozornění

Pozor si dejte na nadměrnou konzumaci betakarotenu, která může vést až k nápadnému zoranžovění kůže. V takovém případě přestaňte suplement okamžitě brát. Suplementy s obsahem syntetického betakarotenu nebo vitamínu A se nedoporučují kuřákům. Studie naznačují spojení zvýšeného rizika rakoviny plic s příjmem betakarotenu suplementační cestou. Suplementy berte jen nezbytně dlouhou dobu a ne dlouhodobě. Detailní doporučení naleznete vždy na etiketě výrobku.

Imunita a její rovnováha

Imunita a její rovnováha
Imunita je při setkání s viry, ale i jinými patogeny, zcela zásadní „bariéra“, která do jisté míry určí to, jak bude nákaza nebo případné onemocnění probíhat. Imunitní systém je takový jeden velký orgán, který je rozprostřený po celém těle a je připraven k boji všude tam, kde to je zrovna potřeba. Nejrůznější malé souboje probíhají dnes a denně na naší kůži, v ústech, v našich střevech nebo v našem krevním řečišti. A je to právě imunitní odpověď, která do jisté míry určuje, jestli si všimneme, že v sobě nějakou větší nežádoucí návštěvu máme a nebo a nebo jestli ji ani nezaregistrujeme. 

Často se v souvislosti s imunitou mluví o posilování imunity. Lze ale imunitu opravdu posilovat jako svaly? Správnější termín, který bychom měli užívat (i když slova posílení se asi nikdy zcela nezbavíme...), je balancování, vyrovnání rovnováhy její funkce, zefektivnění. Mohli bychom to vlastně trochu přirovnat ke trénování mozku. Při balancování naší imunity jde hlavně o to, aby jednala správně, rychle a účinně. 

Naprostým základem pro udržování efektivní imunity je zdravá strava, která zabezpečí všechny základní vitamíny a minerální látky a dopřeje i něco navíc – širokou škálu bioaktivních látek s antioxidačními, protizánětlivými i antivirovými účinky. Z toho důvodu stále dokola opakujeme důležitost ovoce, zeleniny, bylinek, ale i dalších rostlinných potravin v každodenním jídelníčku. V souvislosti s virovou nákazou, která nyní hýbe světem, se od začátku mluví hlavně o dvou esenciálních živinách: vitamínu D a omega-3 mastných kyselinách. Stále více a více indicií poukazuje na jejich důležitost v otázkách správně fungující imunity. Vitamín D získáváme v ideálním prostředí z 20 % ze stravy a z 80 % se v našem těle tvoří prostřednictvím slunečního záření. Pravdou ale je, že přes 90 % dětí i dospělých nemají podmínky pro to, aby se v jejich organismus vitamín D vytvořil. V této době bychom ho tedy všichni měli doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. 

Omega-3 mastné kyseliny mají významné protizánětlivé účinky. Patří mezi esenciální živiny, které si tělo nedokáže vytvořit samo. Proto je důležitý jejich pravidelný příjem. Omega-3 mastné kyseliny jsou 3, z nichž jednu přijímáme z rostlinných zdrojů (ALA) a dvě, EPA a DHA ze zdrojů živočišných s výjimkou mořských řas, které jsou velmi význam rostlinným zdrojem těchto látek. Denní potřebná a zároveň i účinná dávka je 250 mg DHA a EPA. Tu by mělo pokrýt několik porcí rostlinné ALA (dokáže se v omezené míře přeměnit na EPA a DHA) a alespoň 2 větší porce EPA a DHA týdně – mořské ryby a některé mořské plody (losos, tuňák, sardinky, sledě, tresčí játra apod.). Vždy ale záleží na konkrétním jídelníčku každého z nás. Z toho důvodu si pravidelně dopřávejte, pokud to podmínky dovolí, pokrmy z kvalitních mořských ryb. I sardinková pomazánka ze sardinek se počítá! Pokud z nějakého důvodu pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin nemáte, určitě je doplňujte prostřednictvím doplňků stravy. Velmi důležité jsou jak pro děti, tak pro těhotné a kojící ženy (pro které je suplement mnohdy mnohem vhodnější než čerstvá ryba, která může obsahovat nežádoucí látky jako různé těžké kovy), ale i seniory.

Mimo vhodnou stravu pak hrají roli samozřejmě i další faktory, z nichž těsně v závěsu stojí přiměřená pohybová aktivita, která by ale měla být pravidelná, nikoliv nárazová. Otužování, saunování, pobyt na čerstvé vzduchu v lesích a obecně v přírodě a samozřejmě do jisté míry i naše emoce a celkové pozitivní myšlení.

Doporučená suplementace

Vitamín C
Vitamín C je důležitý k optimálnímu fungování imunitního systému, přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k ochraně buněk před oxidativním stresem. Je také důležitý pro tvorbu kolagenu a pro normální funkci kostí a kůže. 

Vitamín C v liposomální formě zajišťuje nejvyšší biodostupnost Vitamínu C v lidském organismu.
https://www.obchodzdrave.cz/liposomalni-vitamin-c-2/
Pozn. Užívat může celá rodina. Vystačí na 1 měsíc.

Vitamín D
Vitamín D přispívá k normální funkci imunit­ního systému, k udržení normálního stavu kostí, svalů, zubů, protože reguluje vstřebávání vápníku ve střevě.

Stejně jako u vitamínu C bychom volili liposomální formu vitamínu D. Dle preference můžete zvolit kapsle či dávkování kapátkem přímo do úst. Množství 1000 IU odpovídá 500 % DDD a je takovým zlatým standardem pro běžného člověka. Pokud máte deficit vitamínu D nebo víte, že vaše hladiny jsou nízké nebo jste senior, nebojte se zvolit vyšší dávky 2000 IU.
https://www.obchodzdrave.cz/vitamin-d3-1000iu-90-kapsli/
https://www.obchodzdrave.cz/liposomal-vitamin-d3-60ml--lipozomalni-vitamin-d3/   

Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální pro naše tělo a úzce souvisí se správně fungující imunitou. Podporují normální činnost srdce, prospívají zdraví kardiovaskulárního systému, podporují normální činnost nervové soustavy, prospívají zdraví kloubů aj.

Rostlinné Omega-3 od Sunwarrior vyrobené z mořských řas představují vysoce kvalitní, ekologické a výborně vstřebatelné řešení.
https://www.obchodzdrave.cz/omega-3-2/ 

Jako druhou volbu pro vás máme Omega-3 od finské značky Puhdistamo:
https://www.obchodzdrave.cz/super-omega-3-60-kapsli/  

Zinek
Zinek je poslední hlavní berličkou pro správně fungující imunitu. Zinek také přispívá k udržení normálního stavu vlasů, k udržení normálního stavu nehtů, k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem.

V tomto produktu jsou výborně využitelné formy organicky/chelátově vázaného zinku (pikolinát, bisglycinát a monomethonin). Vitamín C optimalizuje účinek zinku. Produkt obsahuje také vzácnou formu aktivního koenzymu vitaminu B6, P5P, tj. Pyridoxal-5-fosfát. P5P mimo jiné zlepšuje využití zinku v našem těle a stimuluje produkci kyseliny pikolinové, která výborně podporuje vstřebávání zinku.
https://www.obchodzdrave.cz/triple-zinc-vitamin-c-120-kapsli--zinek-s-vitaminem-c/